- Стоки с до 3 години гаранция
- За поръчки над 250 лв Безплатна доставка
Накратко, всеки звук, който нарушава вашето спокойствие, е шум, независимо дали сте свикнали или не - Но спирали ли сме се някога да мислим за ефектите на шумовото замърсяване върху хората? Замърсяването с шум влияе на много неща и е навсякъде в днешно време. Силна музика, превозни средства на пътя, самолети, летящи над домовете, строителни машини в квартала и индустрии в градските райони. Това е без да се споменават многото източници на шум във вашия дом, включително телевизорът, миялната машина, пералнята, косачката за трева и т.н. Сега, след като вече го споменахме, свиква ли се с шум от „нещо“, наистина? Ако се разхождате из гората сами и изпитате спокойствието там, със сигурност ще разберете, че шумът, с който сте свикнали, не ви действа добре. Освен че застрашава вашето спокойствие, шумовото замърсяване влияе ли ви и по други начини? Според Агенцията за опазване на околната среда на САЩ шумовете, които надвишават 80 децибела, са вредни за вашето здраве. Децата са засегнати от шумове над 60 децибела. Децибелът е мерната единица за интензивността на звуковите вълни и най-просто казано, всеки шум, който намалява нормалния разговор между двама души, е най-вероятно над 60 децибела. Прочетете повече по-долу, за да откриете пет здравословни проблема, които биха могли да възникнат от шумово замърсяване.
Увредена мозъчна и слухова сила
Звуковите вълни с висока интензивност причиняват ненужни вълни в ушния канал, нарушавайки течността, която подпомага комуникацията между ухото и мозъка. Това нарушение унищожава малките, много деликатни космени фоликули, които изпращат сигнали към мозъка, когато звуци попаднат в ухото. Загубата на слуха е много вероятна, след като 50% от тези косми изчезнат, което изисква слухови апарати, особено за деца. Изследванията също така показват, че неконтролираното излагане на шумове с висока интензивност може сериозно да застраши паметта и силата на четене на детето.
Повишен риск от сърдечно-съдови заболявания
Излагането на шумово замърсяване в продължение на десет последователни години или повече увеличава шансовете ви да страдате от поне едно сърдечно-съдово заболяване по-късно в живота с 300%. Преди около десетилетие учени от Университета в Гьотеборг откриха, че високите нива на шум повишават пулса на индивида и причиняват свиване на кръвоносните съдове, като по този начин го правят уязвим към инфаркти или високо кръвно налягане. Излагането на такива шумове за повече от 8 часа на ден може дори да бъде по-лошо.
Психологически разстройства
Шумът, с който ‘свикнахте’, може да доведе до сериозни психологически разстройства и, за съжаление, може дори да не го осъзнавате, защото той става част от вас. Изследванията показват, че твърде много шум кара хората лесно да бъдат раздразнителни, нервни, нерационални при вземането на решения и постоянни безпокойства през целия ден. В екстремни случаи шумовете могат да направят живота ви толкова стресиращ, че да станете социално отдалечени, непродуктивни на работа поради лоша концентрация и емоционална нестабилност поради намалено самочувствие. Без помощта на хората около вас, в крайна сметка може да развиете неприятна, социално потискаща личност, без да го знаете.
Лош сън
Ако някога сте живели в шумен квартал, знаете колко нередовен сън може да се получи в шумна нощ. Опасността да не спите добре през нощта е, че денят ви се отегчава, уморявате се рано и сте принудени да се откажете от повечето дейности за генериране на енергия. Например не можете да бъдете ефективни във фитнеса, което повишава нивата на холестерола в тялото ви. Лошият режим на сън също може да причини сериозни сърдечно-съдови проблеми в дългосрочен план.
Намеса в речта
Това е невъзможно: разговорите в шумна среда са почти невъзможни. Работата с шумни машини например засяга вашия междусоциален живот и кара дните ви да изглеждат по-дълги, отколкото са в действителност. Ако сте загубили слуховата си способност поради шум, наложително е да закупите слухови апарати възможно най-скоро. По този начин ще предпазите ушните си канали от допълнителни щети, както и ще си върнете социалното настроение. Също толкова е необходимо да забавяте силната музика, да получавате шумопотискащи слушалки, когато работите с шумни машини като косачка за трева, и да избягвате да стоите близо до дразнещи шумове повече от час. Тъй като не можете напълно да избягате от шума в дома, разумно е да използвате някои защитни мерки, за да предпазите ушите си от дразнещи шумове. Някои от тези защитни мерки включват- да не се използват силни слушалки за слушане на музика, без използване на прекалено много шумни устройства в движение, поставяне на дебели килими на пода и закупуване на шумопоглъщащи завеси за прозорците, обърнати към източниците на шум.
Rilind Elezaj
Guest Author